هر پروژه یک چالش است، اما اگر شما ضرب­الاجل اتمام، بودجه محدود و منابع کمی داشته باشید، با چالشی بزرگتر از چیزی که فکرش را می­کنید مواجه هستید!

چگونه پروژه­های چالش­برانگیز را مدیریت کنیم

5 نشانه سنتی برای یک پروژه چالش­برانگیز شناخته شده است. این 5 نشانه در ادامه توضیح داده شده و روش­های مدیریت آن پیشنهاد گردیده است.

ضرب الاجل اتمام
اگر زمان اتمام برنامه­ای پروژه شما دست نیافتنی است، کمی آن را به تعویق بیاندازید و با یک برنامه­ریزی مجدد میزان تأخیر را به دست آورید. اگر این تأخیر بیشتر از 10 درصد است سعی کنید با یافتن منابع بیشتر، پروژه را سریعتر تحویل دهید. اگر منابع بیشتر در دسترس نیست محدوده کار را کاهش دهید. موارد غیر بحرانی را شناسایی کرده و موافقت کارفرما جهت تحویل این موارد بعد از تاریخ پایان مشخص شده را جلب نمایید. در هر صورت شما باید فعالیت­های برنامه­ریزی شده را بازبینی کرده تا حتی­الامکان مقدار فعالیت­ها را کاهش داده و پروژه را سریعتر تحویل دهید.

بودجه محدود
اگر بودجه شما به پایان رسیده است، سعی کنید سرمایه­گذار دیگری را جذب کنید تا بقیه بودجه مورد نیاز را تأمین کند. اگر مشکل جریان نقدینگی است، با تأمین­کنندگان مذاکره کرده و پرداخت هایتان را به تعویق بیاندازید. سعی کنید به جای پیمانکاران جزء از منابع داخلی خودتان استفاده کنید، زیرا معمولاً ارزان­ترند. به جای خرید ماشین­آلات، آنها را اجاره کنید و در پایان اضافه­کاری کارمندان را کاهش داده و از آنها بخواهید در زمان­های بیکاری مرخصی بدون حقوق بگیرند.

کمبود منابع
اگر شما منابع کافی جهت اتمام پروژه را در اختیار ندارید، این گام­ها را بردارید:
کارها را بازبینی کرده و مطمئن شوید ابتدا بر روی کارهای ضروری تمرکز کرده­اید. سعی کنید افرادی را به تیم خود اضافه کنید که بدون افزایش هزینه، تأثیر بیشتری بر روی موفقیت پروژه داشته باشند. اگر نمی­توانید باید هوشمندانه کار کنید. هر روز جهت اولویت­بندی فعالیت­ها وقت گذاشته و مطمئن شوید زمانی که صرف هر فعالیت می­شود منطقی و عاقلانه است. در صورت لزوم اضافه کار داشته باشید ولی زمان­های اضافه را تلف نکنید.

تغییرات محدوده
اگر محدوده پروژه شما مدام در حال تغییر است آن را محکم ببندید! با شناسایی فعالیت­های مسیر بحرانی شروع کنید. بدون توجه به درخواست­های تغییر به آنها بچسبید! اولویت­های پروژه را مشخص کرده و به تأیید کارفرما برسانید. مطمئن شوید هر اولویت به یک هدف تجاری مرتبط باشد تا تغییر آن سخت­تر باشد.

یک فوق قهرمان باشید!
آیا همه انتظار دارند با اتمام پروژه در زمان کمتر، بودجه پایین­تر و منابع محدودتر یک فوق قهرمان باشید؟ نگران نباشید، این طبیعی است. ترفند این است که انتظارات افراد را مدیریت کنید؛ با ایجاد تعهدات کمتر و تحویل کارهای بیشتر. افراد را مطلع کنید که چه چیزی را چگونه و کی تحویل خواهید داد.

ورود
 
 
     
کلیه حقوق مادی و معنوی نزد پورتال شرکت مهندسین مشاور ویرا کنترل کوار محفوظ میباشد
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا