اگر می خواهید 5 نکته ای که در مدیریت تیم پروژه به شما کمک می کند را یاد بگیرید مطلب زیر را بخوانید.

5 نکته برای مدیریت نیروی انسانی در پروژه

1- مشتاقانه به افراد تیم گوش فرادهید

هر کسی دوست دارد شنیده شود. این امر مخصوصاً وقتی درست است که افراد نظراتشان را در مورد بهترین راه تکمیل پروژه ابراز می کنند. این برای شما مهم است که مشتاقانه به نظرات افراد گوش فرادهید.
آیا این بدان معناست که هر آنچه افراد تیم به شما پیشنهاد می دهند را انجام دهید؟ البته نه! این غیرممکن است، زیرا ممکن است نظرات یک شخص در تقابل مستقیم با نظرات فرد دیگری باشد. اما این بدان معنی است که برای شنیدن ایده های افراد وقت بگذارید، از آنها سوال بپرسید، سپس با حوصله به آنها توضیح دهید که آیا ایده شان در قالب سیاست های اجرای پروژه قرار می گیرد یا خیر.

2- با تیم پروژه ارتباط موثر برقرار کنید

حتماً جمله "من این را نمی دانستم" را بارها از افراد تیم پروژه شنیده اید در صورتی که می دانید همان موضوع را اخیراً در جلسه ای که همه افراد حضور داشته اند مطرح کرده اید. این یک اتفاق معمول است و به یکی از مشکلات بزرگ مدیران پروژه ها تبدیل شده است.
این درس را از بازاریابان فرا بگیرید. یک ضرب المثل معروف می گوید یک شخص باید یک پیام را 7 بار بشنود تا در مورد آن اقدام کند. بازاریابان یک پیام را از مسیرهای مختلف، در زمان های مختلف و در قالب های مختلف ارائه می دهند تا نهایتاً بر روی خریداران بالقوه موثر واقع شود. شما نیز به عنوان مدیر پروژه باید کار مشابهی انجام دهید. نیاز نیست شما صحبت هایتان را 7 بار تکرار کنید، اما به دنبال فرصت هایی باشید تا مطمئن شوید اعضای تیم دقیقاً متوجه پیامتان شده اند.

3- قوانین محکم و واضح برای تیم تعریف و به آن پایبند باشید

آیا از این متنفر نیستید که مانند یک کودک در حال بازی کردن باشید و قوانین بازی مدام در حال تغییر باشد؟ درست به محض اینکه آماده شدید که چگونه بازی کنید، کسی می آید و می گوید شرایط تغییر کرده است. و این همان چیزی است که به شما آسیب می زند. این به اندازه کافی برای یک کودک بد است، حال آنکه شما به عنوان یک بزرگسال در حال مدیریت یک پروژه هستید و این، کار شما را عقیم و بیهوده می نماید. به عنوان یک مدیر پروژه این وظیفه شماست که مسئولیت ها را تعریف کرده و مطمئن شوید افراد به آنها عمل می کنند. البته یه یاد داشته باشید که قوانین زیاد دست و پای افراد را می بندد و مانع انجام سریع کارها می شود.

4- همراه با رشد افراد نحوه مدیریت خود را عوض کنید

پله های پیشرفت زیادی در مسیر حرکت اعضای تیم پروژه از آغاز همکاری با یکدیگر وجود دارد. این پله ها به دسته های Form (با هم بودن)، Storm (تضادهای اولیه)، Norm (آغاز هماهنگی) و Perform (بلوغ و حرکت پیوسته) تقسیم می شوند.
برای مدیریت موثر تیم پروژه مهم این است که رفتارها، نگرانی ها و اشتیاقات افراد را درک کرده و متناسب با آن مدیریت کنید. برای مثال در فاز Storm شما باید وقت و انرژی بیشتری در جهت حل مشکلات و تسهیل امور صرف کنید در صورتی که در فاز Perform باید افراد را به حال خود رها کرده و به هرکس اتاق خودش را بدهید!

5- به افراد تیم اختیار دهید

دو رفتار مدیریتی وجود دارد که باعث انزجار افراد و بی نتیجه ماندن کار آنها در تیم می شود. اول سپردن کار به آنها بدون تفویض اختیار لازم برای انجام آن و به دنبال آن کنترل همه جانبه آنهاست. این بدان معنی است که به آنها بگویید:"من به شما اعتماد ندارم". رفتار بعدی سپردن مسئولیت های خارج از توان افراد به آنهاست. این کار باعث شکست آنها و ایجاد احساس شرمندگی در آنها می شود. شما می توانید با آموزش دادن افراد و رفتار مدیریتی مناسب با توانایی آنها، موفقیت و اعتماد به نفس را به اعضای تیم پروژه هدیه دهید.

ورود
 
 
     
کلیه حقوق مادی و معنوی نزد پورتال شرکت مهندسین مشاور ویرا کنترل کوار محفوظ میباشد
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا